Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
Javna ustanova „Nacionalni park Krka“ započela je provedbu projekta 1. lipnja 2015. (KK 06.1.2.01.0003), sufinanciranog u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.- 2020., čiji je završetak planiran za 1. srpnja 2019. Odobrena su bespovratna sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj u iznosu od 78.620.719,12 HRK, dok je ukupna vrijednost projekta 80.057.649,15 HRK.
Partneri na projektu: Turistička zajednica Šibensko-kninske županije
Kratki opis projekta: Projektom je predviđen niz infrastrukturnih intervencija unutar Nacionalnog parka „Krka“, osmišljavanje i uvođenje novih prezentacijskih i interpretacijskih sadržaja, poput izgradnje, uređenja i opremanja posjetiteljskog centra Eko kampus Krka u Puljanima, interpretacijsko-edukacijskog i volonterskog centra i opremanja Centra za interpretaciju prirode Krka – vrelo života u Kistanjama s likovnim i multimedijskim interpretacijskim postavom, uređenje pješačkih staza, elektrifikacije brodskog prometa i unaprjeđenja sustava upravljanja sadržajima i posjetiteljima, u sklopu kojega su predviđene brojne edukativne aktivnosti u svrhu povećanja sigurnosti posjetitelja, kao i podizanja svijesti javnosti i dionika iz sektora obrazovanja, turizma i medija o prirodnim bogatstvima rijeke Krke i procesima vezanim za nju.
Opći cilj projekta: Izgradnjom infrastrukture i kapaciteta ključnih dionika te razvojem novih edukativnih turističkih proizvoda i usluga, aktivirati neiskorišteni turistički i gospodarski potencijal područja sjevernog dijela Nacionalnog parka „Krka“ i postići kvalitetniji prostorni i vremenski raspored posjetitelja te ukupni društveni, gospodarski i ekološki boljitak.
Specifični ciljevi projekta:
Pokazatelji ostvarenja ciljeva:
Aktiviranju neiskorištenog turističkog i gospodarskog potencijala područja sjevernog dijela Nacionalnog parka „Krka“ s ciljem vremenske i prostorne disperzije posjetitelja, doprinijet će elementi projekta:
Izgradnja Eko kampusa Krka krucijalna je komponenta ovog projekta i glavni način postizanja zacrtanog cilja. Provedbom projekta Eko kampus će postati jedinstveno odredište u ponudi Nacionalnog parka „Krka“ koje svojim atraktivnim posjetiteljskim sadržajima posjeduje atraktivnost koja će privući dio posjetitelja i krajnjih korisnika u sjeverni dio Parka i u najvećoj mjeri omogućiti optimalniji prostorni i vremenski raspored posjetitelja.
Centar se oslanja na temeljnu ulogu Eko kampusa s ključnom ulogom doprinosa ostvarenju cilja projekta stvaranjem dodatnog atraktivnog sadržaja u ponudi gornjeg toka Krke. Centar će u značajnoj mjeri doprinijeti socio-ekonomskom razvoju općine Kistanje i okolnog raseljenog i ekonomski osiromašenog dijela Dalmatinske zagore. Stavljanjem u funkciju kreira se novi značajan edukacijsko-prezentacijski atraktivan resurs i središnje pristupno mjesto s desne obale Krke.
Uređenje pješačkih staza važan je dio proširenja i cjelovitosti ponude u sjevernom dijelu Nacionalnog parka. Ovim (povijesnim) stazama omogućit će se posjetiteljima doživljaj aktivnih šetnji i pristup izuzetno atraktivnim slapovima uzvodnog dijela toka (Brljan, Manojlovac) te povezivanje utvrde Nečven s pristupom lijevoj obali Krke, što će izravno doprinijeti iskorištavanju posjetiteljskog potencijala prirodne baštine u obogaćivanju ukupne ponude sjevernog dijela Parka.
Uvođenjem električnih brodova na vrlo frekventnoj relaciji prema otočiću Visovcu i Roškom slapu, i prema potrebi manastiru Krka, kao temeljnim atraktivnim resursima srednjeg toka i to u vršnom razdoblju turističke sezone, značajno će se smanjiti emisija štetnih plinova i povećati kapacitet prijevoza posjetitelja. Efikasnijim preusmjeravanjem posjetitelja omogućit će se povećanje broja posjetitelja na lokalitetima srednjeg toka.
Izgradnjom nužnih kapaciteta za održivo i uspješno upravljanje resursima zaštićenog područja, integracijom okolnog područja kroz povezivanje s ključnim dionicama iz lokalne zajednice te implementacijom novih edukacijskih programa, pridonijet će se unaprjeđenju kvalitete posjetiteljskih usluga Parka, sigurnosti posjetitelja, boljem očuvanju prirodne baštine te privlačenju većeg broja posjetitelja u sjeverni dio Parka.
U svrhu unaprjeđenja promidžbe i vidljivosti projekta i JU „Nacionalni park Krka“ kroz projekt će biti izrađeni letci, brošure, plakati, audio-vizualne prezentacije i promotivni film. Organizirat će se konferencije, Fam trip za turističke operatere i međunarodna promotivna događanja i kampanje. Obnovit će se postojeća mrežna stranica s GIS alatom i instalirati multimedijski info paneli za posjetitelje.
Kontakt osoba: Ivona Cvitan, e-mail: ivona.cvitan@npk.hr
Više informacija o Europskom fondu za regionalni razvoj iz kojeg je projekt financiran dostupno na:
http://europski-fondovi.eu/program/europski-fond-za-regionalni-razvoj